Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

Vegyszermentes háztartás 3. - Saját készítésű mosó- és tisztítószerek

2017. 09. 21. 17:40:25
Vegyszermentes háztartás 3. - Saját készítésű mosó- és tisztítószerek

Vegyszermentes háztartás sorozatunk újabb fejezetében néhány konkrét recepttel készültünk, amelyek alapján otthon, minimális költségekkel Te is el tudod készíteni saját bio mosószered és tisztítószered! 

 

Ebben a témában rengeteg recept kering az interneten, hazai és külföldi oldalakon egyaránt, amelyekben számtalan kombinációban és variációban használnak fel olyan alapanyagokat is, amelyek nálunk, az Ökoázis webáruházban is hozzáférhetőek. Ezek nemcsak a házi mindentudó csodaszerek (szódabikarbóna, mosószóda, citromsav), hanem például egy másik blogbejegyzésünk főszereplői is, a Dr. Bronner termékek

Milyen előnyökkel jár, ha mi magunk készítjük el természetes tisztítószereinket?

Egyrészt így pontosan tudjuk, mit tartalmaznak, biztosak lehetünk benne, hogy tényleg vegyszer és adalékanyag-mentesek: sem magunkat, sem szeretteinket, sem környezetünket nem terheljük vele. Ráadásul hatékonyságukban sem maradnak el a boltban vásárolt társaiktól, ámde olcsó és gazdaságos alternatívát kínálnak. Mindemellett több járulékos haszna is van: a mosószóda például remek vízlágyító, így nem szükséges mellé extra vízlágyítót adagolni, használatával növelhetjük mosógépünk élettartamát is.

Kezdjünk hát neki, próbáljunk ki akár több receptet (ahogy mi is tettük), bátran kísérletezzünk, hogy megtaláljuk azt a "keveréket", amely a legjobban megfelel az igényeinknek (ruháink színe, szennyezettségének mértéke, víz keménysége stb.).

 

Mosószerek:

A receptek nemcsak az összetevőkben, de azonos összetevők esetén azok egymáshoz viszonyított arányában is rendkívül változatosnak mutatkoztak, így megpróbáltunk két egymástól eltérőt választani, és azokat tesztelni. (Megjegyzésképp: rendkívül sok  bio mosószer-recept olvasható, amely tartalmaz bóraxot, ezeket tudatosan hanyagoltuk: bár a bórax természetes, és kiválóan tisztít, fehérít és fertőtlenít, egyrészt nem kapható nálunk smiley, másrészt nagyon óvatosan kell vele bánni, mert néhány grammja is már mérgező lehet.)

Mosószer 1.

Hozzávalók:

  • 4,5 evőkanál reszelt szappan
  • 250 ml mosószóda
  • 2,5 l + egy pici forró víz

Elkészítése:

Egy fazékba rakjuk bele a reszelt szappant és annyi meleg vizet, hogy éppen ellepje, és addig melegítsük lassan, amíg a szappan fel nem olvad. Egy másik edényben közben készítsünk elő 2,5 liter forró vizet, ehhez öntsük hozzá a felolvasztott szappanos keveréket. Alaposan keverjük össze, majd adjuk hozzá a mosószódát is. Újabb alapos keverés következik, amíg a mosószóda is teljesen felolvad, majd hagyjuk pihenni. Keverjük át többször (akár botmixerrel is), hogy egyenletes gél állagot kapjunk. Amikor teljesen kihűlt, öntsük át egy nagy flakonba. Mivel a mosószert minden használat előtt fel kell alaposan rázni, érdemes olyan flakonban/üvegben tárolni, amit biztonságosan és kényelmesen meg tudunk fogni és rázni.

Adagolása: egy adagnyi ruhához 125 ml mosógélt öntsünk.

Tapasztalatok:

A szappanreszelés (pláne, ha nem csak ezt a 4,5 evőkanálnyit akarjuk előállítani) fárasztó smiley. És hiába a legapróbb lyukon keresztül gyártottam le a reszeléket, elég nehezen olvadt fel (persze az is hozzátartozik, hogy nem egyféle szappant használtam fel), ha pedig gyorsítani akartam a folyamatot  és magasabb fokozatra kapcsoltam az edény alatt, habzani kezdett a mosószerkezdeményem. Úgyhogy végül maradt a türelmes, lassú kavargatás, amíg tényleg felolvadt az összes szappan. Hogy kevesebbet kelljen mosogatnom, én a szappanos keverékhez öntöttem a forró vizet, úgy is teljesen jól működött. Nekem simán a fakanalas felkeverés is elegendő volt ahhoz, hogy homogén gélt kapjak a hűlés során, nem volt szükségem a botmixer bevetésére. Egy 1 literes befőttes üvegbe öntöttem a mosógél egy részét, úgy körülbelül az üveg háromnegyedéig, így volt elég helye, hogy összerázódjon használat előtt, és mégsem az egész flakonnal kellett izmoznom minden mosás előtt smiley.

Évekkel ezelőtt már használtam mosószódát a mosáshoz, de azt vettem észre, hogy a fehérek egy idő után beszürkültek tőle, a fekete ruhákból pedig nem öblítődött ki rendesen, plusz maszatszerű valami maradt utána (a színes ruháknál talán ez ugyanúgy jelentkező probléma lehetett, csak kevésbé volt szembetűnő). Az első rossz tapasztalatok után feladtam, inkább váltottam a már kész mentes termékekre (a Sodasan bio mosószereket és a Planet Pure folyékony mosódió termékeit bátran tudom ajánlani bárkinek smiley). Kicsit aggódtam hát, amikor elkezdtem használni ezt a mosószódát tartalmazó gélt, most azonban nem jelentkeztek a korábban tapasztalt „tünetek”. Valószínűleg ebben több tényező is szerepet játszhatott: egyrészt a mosószóda ebben a formájában már oldott állapotában van jelen a mosószerben, így kisebb eséllyel ragad bele a ruhába, az ecet használata öblítőként (esetleg néhány csepp tiszta illóolajjal megbolondítva az illat kedvéért) pedig szintén segít közömbösíteni/eltávolítani ezeket a maradványokat amellett, hogy puhítja is a ruhákat és élénkíti azok színeit. A fehér ruhák elszürkülését pedig most oxigénes fehérítő használatával próbáltam megelőzni, néha a mosáshoz adagoltam, néha pedig még az áztató vízbe is tettem. A makacs foltokat, piszkos nadrágokat és feketére koszolt talpú zoknikat meg sem próbáltam csak a mosógélre bízni, előtte egy éjszakára beáztattam, majd a mosás előtt kicsit megkezeltem őket marhaepés szappannal, utána mostam ki 40 fokon.

Finomabb, kényesebb textíliákhoz azonban inkább nem próbáltam, lévén egy erősebb lúgról van szó…

Összegzés: sűrű, tényleg gél állagú bio mosószer, nálam bevált, tiszta és puha ruhákat produkált.


Mosószer 2.

Hozzávalók:

½ csésze mosószóda

½ csésze szódabikarbóna

¾ csésze folyékony szappan (akár lehet illatosított verzió)

30 csepp illóolaj

7,5 forró liter víz

Elkészítése:

A mosószódát tegyük egy akkora (nagy) edénybe, amibe majd a keverék az összes hozzávalóval bele fog férni, és öntsük fel annyi forró vízzel, amennyi ellepi. Keverjük addig, amíg feloldódik, majd adjuk hozzá a szódabikarbónát is, és kevergetve azt is oldjuk fel benne. Öntsük rá a maradék forró vizet, majd mérjük hozzá a folyékony szappant, majd végül az illóolajat is, és óvatosan keverjük össze. 

Adagolása: használat előtt rázzuk össze, egy adag ruhához 1/3 csésze mosószert adjunk. 

Tapasztalatok:

Elsőre lefeleztem a mennyiséget, így is több hétre elegendő bio mosószerhez jutottam könnyedén és költséghatékonyan. A Dr. Bronner’s  citrus-narancs folyékony szappant használtam, és citrom illóolajat csepegtettem hozzá. Nekem ez a mosószer az előzővel összehasonlítva kevésbé lett sűrű és homogén, összerázásnál is nehezebben oldódott/keveredett fel (amikor például több napon keresztül nem használtam, egyszerűbb volt nekiesnem botmixerrel, hogy homogenizálni tudjam, így sem lett 100%-os az eredmény), ráadásul a folyékony szappan miatt habzott is az összerázást követően. Mivel inkább vízszerű az állaga, valahogy biztosabbnak éreztem, ha egy picivel többet adagoltam 1-1 mosáshoz, mint az ajánlott mennyiség (így például az előző mosógéllel összehasonlítva gyorsabban fogyott). Cserében nagy előnye, hogy nem kell hozzá a szappant reszelni, nem kell főzni, így gyorsabban elkészül, és még az illata is variálható attól függően, milyen folyékony szappant illetve illóolajat használunk. 

Mosásnál ugyanazokat a praktikákat használtam, mint az előző mosógélnél, az eredmény is ugyanaz lett: tiszta és puha ruhák.
 

Általános tisztítószer 1.

Hozzávalók:

¼ csésze folyékony szappan

10-20 csepp teafa illóolaj

víz 

Elkészítése:

Töltsünk meg egy szórófejes 1 literes flakont vízzel majdnem tele, öntsük hozzá a szappant és adjunk hozzá a teafa illóolajat is. A szennyeződés mértékétől függően természetesen módosíthatunk a hígítási arányokon. (Segítség itt.)

Alkalmazása: Spricceljük a tisztítandó felületre, hagyjuk néhány percig hatni, mielőtt letörölnénk. 

Tapasztalatok:

Ne cseréljük fel a sorrendet, ha a szappant mérjük ki először és arra töltjük a vizet, rendesen habzani fog a keverék. Nemcsak az illóolajból, de a szappanból is a teafásat (természetesen ez is Dr. Bronner) használtam, hogy ezzel is turbózzam a fertőtlenítő hatást.

 

Általános tisztítószer 2.

Hozzávalók:

600 ml csapvíz

300 ml ételecet

1 evőkanál öko mosogatószer

1 teáskanál citromsav

1 teáskanál só

néhány csepp illóolaj

Elkészítése:

Egy 1 literes szórófejes flakonba keverjük össze a vizet az ecettel, oldjuk fel benne a sót, majd adjuk hozzá a mosogatószert és a citromsavat, végül az illóolajat. Rázzuk fel jól, hogy az összes összetevő feloldódjon.

Alkalmazása: Spricceljük a tisztítandó felületre, hagyjuk néhány percig hatni, mielőtt letörölnénk. 

Tapasztalatok:

Az alapos felrázásnak köszönhetően elég vastag hab keletkezett, így legközelebb változtatok majd a hozzávalók sorrendjén: aminek tényleg oldódnia kell, az megy előre, a mosogatószer csak utána. Nem kedvelem nagyon az ecet szagát, de egyrészt a használt Sodasan balzsam-narancsos (természetesen bio) mosogatószer és néhány csepp illóolaj mérsékelte azt.

 

Súrolószer 1.

Hozzávalók:

szódabikarbóna

20 csepp illóolaj

Elkészítése: 

Egy kisebb, zárható üvegbe tegyünk szódabikarbónát, cseppentsük hozzá az illóolajat, majd keverjük össze. (A nem túl bonyolult elkészítéshez itt találsz segítséget.)

Alkalmazása: a tisztítandó felületet spricceljük be az általános tisztítószerrel, majd szórjuk rá a súrolószert. Dörzsöljük át egy ronggyal vagy szivaccsal, majd öblítsük le.

Egyszerű, gyors, olcsó és működik smiley.

 

Súrolószer 2.

Hozzávalók:

240 ml folyékony szappan

600 g szódabikarbóna 

240 ml víz 

60 ml ecet

Elkészítése:

Egy nagyobb tálban csomómentesen keverjük el a folyékony szappant a kimért szódabikarbónával. Adjuk hozzá a vizet, és keverjük össze megint jól. Végül az ecetet vegyítsük hozzá, szintén alaposan keverjük össze, hogy homogén, krémes pasztát kapjunk. Ha túl sűrűnek gondoljuk, adjunk hozzá még pici vizet.

Alkalmazása: a pépet egy nedves szivaccsal vagy mikroszálas kendővel hordjuk fel a tisztítandó felületre, majd öblítsük le vízzel.

Tapasztalatok:

A Dr. Bronner termékekről szóló blogbejegyzésünkben felhívtuk a figyelmet arra, hogy soha ne használjuk együtt az ecetet a folyékony szappannal, mert az kicsapódik, és egy olajos-filmes réteg keletkezik. Ebben az esetben viszont a video szerint az ecet először a szódabikarbónával lép reakcióba, így ez a probléma nem jelentkezik.

Hittem is meg nem is, de mivel a videón láthatóan tényleg így működött, kipróbáltam hát a Dr. Bronner teafás termékével. De nálam úgy tűnik, az ecet jobban vonzódott mégis a folyékony szappanhoz, így az (ahogy a képen is látszik) pezsegni kezdett, és az addigi tényleg krémesebb állag kissé szétesett, némileg felhabzott. Igazából nem csapódott ki, de azért szerintem nem lett az igazi, így legközelebb ezt az utolsó lépést kihagyom. (Egyébként is szkeptikus voltam, hogy a savas ecet és a bázikus szódabikarbóna nem semlegesíti-e egymás hatását...)

A fürdőszobában azonnal tettem egy próbát vele, a mosdókagylókat és a kádat szép tisztává, csillogóvá varázsolta. Most egy üvegben tárolom, használat előtt fel kell ráznom, hogy ismét homogénné váljon. Eddig tiszta lett tőle bármi, bár a szkeptikus énem megint csak bizonytalan abban, hogy ez a keverék hatékonyságának, és nem csupán a sav-bázis reakcióban keletkező víz (alap) tisztító és a só némi csiszoló (és nem igazi tisztító) hatásának köszönhető, és nem játszik-e még az a tény szerepet benne, hogy igazi makacs szennyeződéssel még nem szembesítettem…


Ha Neked is van bevált recepted, vagy véleményed a blog tartalmával kapcsolatban, oszd meg velünk!

 

Források:

http://www.zoldhaz.info
http://tisztitoszerhazilag.blogspot.hu
http://www.lisabronner.com
https://lukreciakencei.hu

http://www.dwellinginhappiness.com/chemical-free-liquid-laundry-detergent/

Az oldal tetejére