Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

A 10 legjobb illóolaj a zöld háztartáshoz

A 10 legjobb illóolaj a zöld háztartáshoz
Az illóolajok a legjobb összetevői a természetes illatú, antibakteriális hatású házi tisztítószereknek. Használd őket bátran a ruháid mosásánál, a konyha és a fürdőszoba tisztántartásánál – miközben a tisztaság igazi illatát élvezheted!

Hajlamosak vagyunk csak néhány fajta illóoalajat alkalmazni, mint például a citrom, a teafa vagy a levendula olajat, azonban érdemes próbálkozni a többivel is, nem fogunk csalódni! Álljon itt tehát a 10 legjobb esszenciális illóolaj, amelyeket a tisztításhoz használhattok, hogy igazán „zöldek” legyetek!

Citrom

Teafa

Rozmaring

Narancs

Levendula

Eukaliptusz

Borsmenta

Fahéjlevél

Fenyő

Kakukkfű

Citrom

A mediterrán országokban immunerősítőként használt, antiszeptikus, hurutoldó, antidepresszáns tulajdonságokkal rendelkező növény. Ha lekaparjuk a citrom legfelső rétegét, azonnal előtűnnek a hátulján a kis göböcskék, amelyek tele vannak értékes olajjal! Használjuk bátran illóolajként aromaterápiában, a hűtőnk szagtalanítására, a zsíros szennyeződések eltávolítására, vagy akár saját, házi készítésű krémjeink alkotóelemeként!

 

Teafa

Eredetileg Ausztráliában őshonos, fertőtlenítő, gomba- és vírusölő hatású. Használata széles körben elterjedt a kozmetikai és a fogápolási termékekben is. Nem irritáló hatású, ezért bátran alkalmazhatjuk a bőrön – akár hígítás nélkül is: légzőszervi bajok, körömágyi fertőzéseknél, elfertőződött vágások, sérülések esetén. A háztartásban a bogarak, rovarok ellen is bevethejük.

 

Rozmaring

A rozmaring Franciaország, Spanyolország és Tunézia területein őshonos, de napjainkban már nálunk is könnyen hozzáférhető és a kertben is könnyedén nevelhető örökzöld cserje, amely kék virágaival igazi mediterrán hangulatot áraszt. Antiszeptikus, fájdalomcsillapító, keringést serkentő hatása miatt közkedvelt az aromaterápiában, használhatjuk házi légfrissítő összetevőjeként, a kerti sütéseknél pedig kiválóan ízesíti az ételeket egy ág rozmaring.

 

Narancs

Az USA, illetve Brazília területén őshonos narancs olaját a gyümölcs héjából nyerik préseléssel, amely igen jó hatású emésztésserkentő. A bőrápolásban zsíros és kombinált bőrre, fakó bőrszínre kiválóan alkalmazható. Kiváló antidepresszáns, stresszoldó hatása miatt az aromaterápiában is szívesen használják. A konyhában – hasonlóan a citromolajhoz – zsíroldó hatása miatt kedveljük.

 

Levendula

A levedulaolaj jelentős részét Dél-Franciaországban, elsősorban Provance-ban állítják elő, hazánkban Tihanyban van kiemekedő minőséget előállító levendula termesztés. A levendula sokoldalúan felhasználható, ma már szinte minden kertben megtalálható. Tonizálja a bőrt, nyugtatja, valamint a pattanásokat és bőrhibákat is gyógyítja. Az egyik legfontosabb nyugtató hatású olaj. Ecettel és vízzel kombinálva kiváló a vízkő és makacs szennyeződések ellen.

 

Eukaliptusz

Az eukaliptusz eredetileg Ausztráliából származó, antiszeptikus gyógyszer, amelyet elsősorban a légutak tisztítására alkalmaznak. Citrommal, teafával, borsmentával kiválóan keverhető. A szódabikarbónával karöltve ágyunk matracait is tisztítja, frissíti.

 

Borsmenta

Napjainkban a borsmentaolajat főként fogkrémek és rágógumik ízesítésére használják, azonban számtalan lehetőség van az otthoni felhasználására. Figyeljünk arra, hogy erős olaj, alacsony koncetrációban érdemes alkalmazni. Kedélyjavító hatású, segít az idegi túlterheltség ellen. A teafaolajhoz hasonlóan a pókok és hangyák ellen is bevethetjük.

 

Fahéjlevél

Kínából származó növény, amelyről érdemes tudni, hogy a fahéjlevélből kinyert olaj finomabb, kevésbé irritatív hatású, mint a kéregből kinyert olaj. Antiszeptikus és baktériumölő hatásáról ismert, azonban irritálhatja a bőrt, ezért érdemes 1%-os higításban alkalmazni. A penész elleni küzdelemben eredményesen veszi fel a harcot.

 

Fenyő

Magyarországon a Dunántúlon és a Bakonyban találhatóak őshonos állományai az erdei fenyőféléknek, de több helyütt telepítenek is. Sokrétűen felhasználható illóolaja belélegezve köptető és bakteriosztatikus hatású, külsőleg alkalmazva reumára, köszvényre is megfelelő. A fa tűlevele az idősödő, vízhiányos, rozáceás bőr kezelésére alkalmazott kozmetikumokban összetevőként megtalálható, továbbá szappanokban, tusfürdőkben is felhasználják a fenyő illóolaját friss illata és enyhe antibakteriális hatása miatt. Hatásos ellenszere a gombaspóráknak, az E.coli és a háztartásban előforduló egyéb baktériumoknak is. A fürdőszobában segít megszabadulni a penésztől, miközben természetesen tiszta, friss illatot hagy maga után.

 

Kakukkfű

A Földközi-tenger vidékéről származó, évelő mediterrán félcserje, amelynek virágzó hajtásait a fásodó részek felett, napsütéses időben vágják, a begyűjtött herbát azonnal szárítják, vagy vízgőzdesztillációval illóolajat állítanak elő belőle. Gyógyhatásait már az ókori görögök és rómaiak is ismerték. Kedvelt fűszerként, gyógynövényként is, légúti megbetegedések ellen alkalmazzák köhögéscsillapítóként. Az egyik legerősebb illóolaj-fegyver a kórokozók ellen. Hatásos a szalmonella ellen, így a házi mosogatószer egyik kiváló alapanyaga. Illóolaját bőrgomba elleni készítményekben, fogkrémekben, szájvizekben, fürdőolajokban alkalmazzák fertőtlenítő, csíraölő, összehúzó, gyulladáscsökkentő, a bőr vérkeringését serkentő hatása miatt.

 

Nézd meg esszenciális olajainkat és élvezd Te is a zöld háztartás tisztaságát! => Kattints ide az illóolajokért

 

Források: Jennie Harding: Aromaterápia (Scolar Kiadó, 2006.)

blog comments powered by Disqus
Az oldal tetejére