Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

15 tipp - mire használd a levendulát!

2017. 06. 08. 12:52:00

A levenduláról sokunknak a Provance-i mezők jutnak eszünkbe, a végtelen lila virágtenger, a bódító illat...Könnyedén termeszthetjük saját kertünkben is és illóolaját sokoldalúan felhasználhatjuk!

 

Az ókori Rómában a levendula a szépségápolás meghatározó növénye volt, és napjainkban is az egyik legsokoldalúbban felhasználható, különlegesen finom illatú és aromájú gyógy-, fűszer- és dísznövény.

Számos feljegyzés tanúskodik arról, hogyan használták a levendulát a történelem során: az ókori görögök és rómaiak fürdőztek benne, Egyiptomban a mumifikálásra használták, valamint Kleopátra például parfümként, Angliában a pestisjárvány idején a csuklóra kötözve viselték, a II. világháborúban sebfertőtlenítőként alkalmazták.

Természetesen nem csoda, hogy évezredek óta valamilyen formában feltűnik a gyógyításban és a szépségápolásban egyaránt, hiszen jótékony tulajdonságait felsorolni szinte nem is lehet. A legfontosabbak:

  • antibakteriális, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású
  • erősíti az immunrendszert
  • nyugtató, relaxáló, regeneráló hatású
  • párologtatóban használva, aromaterápia során feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató, enyhíti a fejfájást és a migrént, javítja a kedélyállapotot, megszünteti az alvászavarokat (a levendula illóolajat a párnára cseppentve, vagy párnahuzatunkba szárított levendula virágot téve segíti az elalvást)
  • a pattanásos, aknés, gyulladt bőrt nyugtatja
  • pikkelysömörre és ekcémára is alkalmazható
  • enyhíti a napozás okozta bőrpír és leégés tüneteit
  • rovarcsípések fájdalmát vagy viszkető érzését csillapítja
  • segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását
  • masszírozáshoz használva a fáradtságot, az izomfájdalmakat és a reumás fájdalmakat csökkenti, a gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti
  • zsíros hajra és korpás fejbőrre is egyaránt hatékony (beállítja a faggyúmirigyet)
  • láb- és hüvelygombásodás esetén is alkalmazható

 

Köztudottan igen magas illóolaj-tartalma van a levendulának, amelyet lepárlással nyernek, majd az érési időt követően palackozzák. Magyarországon a Balaton felvidék és ezen belül Tihany környéke a leghíresebb levendulatermő terület, ahol évek óta nagy sikerű és jó hangulatú fesztiválokat is rendeznek.

A levendulának közel 40 faját különböztetik meg, amelyeken belül is számtalan fajta és variáció van. A rózsaszíntől a lila minden árnyalatáig megjelenő levendula kedvenc alanya a mai nemesítőknek.

 

Néhány szó a két legismertebb fajtáról:

A francia levendula (Lavandula angustifolia), vagy közönséges levendula, szagos levendula a legfinomabb és legértékesebb aromájú levendula, Tihanyban is ez a fajta honosodott meg. Mediterrán évelő növény, mely elbokrosodik, szabadföldbe kiültetve télen sem károsodik és sokáig, akár 40-50 évig is elél. Időjárástól és környezettől függően június elejétől egészen július végéig eltarthat fővirágzása, majd aratás után időjárás függvényében van másodvirágzása is a nyárutón. Jól mézelő, méhek mellé ezt a fajtát kell választani. Mélysötét színe miatt szép csokorban is. A legjobb minőségű levendulaolaj ebből a fajtából készül. Étkezési célra is ez a fajta való.

 

Az angol levendula (Lavandula intermedia) magasabb kámfor tartalmú, ezért aromája markánsabb, illata erősebb a franciánál. Mennyiségre több az olaja, viszont kisebb értékű. Két héttel később virágzik, mint a francia. A francia fajtához képest valamivel érzékenyebb fajta, de a magyarországi nyarakat és teleket jól bírják, télálló és évelő. Pannonhalmán vannak tiszta angol ültetvények is.

 

De lássuk, hogyan tudjuk használni ezt a fantasztikus növényt!

 

1. Egyszerű virágként: a levendula csodás látványa és aromás, fűszeres, kellemes illata miatt egyszerűen virágként leszedve és csokorba kötve feldobja a teret és a hangulatot, otthonos, de ugyanakkor modern és természetközeli látványt nyújt. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre (nem utolsósorban elűzi a molyokat, tetveket, szúnyogokat és rovarokat).

 

2. Levendulafürdőként: nyugtató hatású, serkenti a vérkeringést és segíti a bőrpanaszok enyhítését, a gyulladások csökkentését, gyakorlatilag bármikor alkalmazható. Forrázzunk le kb. 10 dkg levendulavirágot 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. Ezt a főzetet adjuk a fürdővízhez, merüljünk el benne és élvezzük a nyugalmat...

 

3. Levendula illóolaj aromaterápiás célokra: a levendula illóolaj az egyik legfontosabb nyugtató hatású olaj, kiváló álmatlanság és idegesség ellen. Cseppentsünk 4-6 csepp levendulaolajat a párologtatóba, helyezzük el a hálószobában és még pihentetőbb lesz az éjszaka!

 

4. Levendulaolaj rovarcsípésre: rovarcsípésre közvetlenül is használhatjuk a levendula illóolajat, mert nem irritál. 1-2 csepp olajat cseppentsünk az ujjunkra és kenjük be vele a csípést. Az olaj fertőtlenít, tisztít és csökkenti a gyulladást is.

 

5. Fűszerként: a levendula virágaival és leveleivel jól lehet az omlós tésztákat és az aprósüteményeket ízesíteni, de csak keveset használjunk, máskülönben túl erős lesz az íze. Zselékben, lekvárokban, olajokban és ecetekben is finom. Ha egész évben szeretnéd élvezni az aromáját, válaszd az élelmiszer minőségű Baldini Levendula bio-aromát!

 

6. Aknékra, pattanásokra: a levendulaolaj gyulladáscsökkentő és antiszeptikus tulajdonságainak köszönhetően harcol a baktériumok ellen, így csökkenti, megszünteti az aknékat és a gyulladásokat. Segít újra egyensúlyba hozni a túlzott faggyútermelést, csökkenti a hegesedést.

 

7. Érzékeny bőrre: szintén gyulladáscsökkentő é nyugtató hatásának köszönhetően segít gyógyítani és megújítani a bőrt az érzékeny, irritált bőrt, nem csoda, hogy az exkluzív, organikus bőrápoló Nourish Relax termékcsalád gerincét is a levendulaolaj adja.

 

8. Levendula ekcémára: A levendulaolaj csökkenti az ekcéma tüneteit és a viszketést, felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Tégy néhány csepp levendulaolajat egy bázisolajba (olívaolaj, kókuszolaj, mandulaolaj stb.) és dörzsöld közvetlenül a viszkető száraz bőrre.

 

9. Levendula a szemkörnyék ápolására: a levendula illóolaja nedvességgel látja el a szem körüli területet, megszünteti a ráncokkal járó szárazságot, halványítja az öregségi foltokat és a szem alatti sötét karikákat, táskákat. A Mossa Regeneráló szemkörnyékápoló szederrel és omega 3-6 zsírsavakkal levendula virágvizet tartalmaz, nem véletlenül...

 

10. Levendula az irritált, korpás fejbőrre: segít megszabadulni a száraz, viszkető fejbőrtől és a korpásodástól, ezért a Wooden Spoon zsíros, korpás hajra készült bio sampon összetevője.

 

11. Segít a hajhullás ellen: a levendulaolaj rendkívül hatásos a hajhullás kezelésére is. A fejbőr rendszeres masszírozása ezzel az olajjal segít a hajhullás kontrollálásában és a haj növekedését elősegíti a vérkeringés növelésével.

 

12. Napégés ellen: a levendula kiválóan gyógyítja a kisebb hegeket, égési sérüléseket, ezért napégés, bőrpír esetén is használhatjuk. A legmegfelelőbb erre a célra a levendula virágvíz (Levendárium Bio levendula aromavíz), amelyet érdemes a naptejjel együtt beszerezni és szükség esetén legyen kéznél egy-egy forró nyári napon. Hűsíti, regenerálja az igénybevett, megpirult bőrt.

 

13. Vasalóvízként: a levendula virágvíz 50:50 arányban desztillált vízzel hígítva kiváló a vasaláshoz is, felfrissíti a ruhákat, amelyeknek mennyei illatot varázsol.

 

14. Parfümként, testpermetként: mivel a levendula illata frissítő, hűsítő, ezért testpermetekben is előszeretettel alkalmazzák. Naponta akár többször is használhatjuk parfümként, frissítő arctonikként, de edzés, sportolás után dezodorként is jól jön! Az egyik legtisztább testpermet a kínálatunk az Argital Levendula illatos arc- és testpermet, amely nem tartalmaz kémiai összetevőket, sem mesterséges tartósítószereket, és sohasem tesztelték állatokon.

 

15. A levendula testápolóként: jól hidratálja a száraz, repedezett bőrt, és kellemes illatot ad a testápolónak. Kókuszolajjal, jojobaolajjal vagy sheavajjal kombinálva felveszi a harcot a száraz bőr ellen! Ha mediterrán illatra vágysz, akkor a Dr. Bronner's Narancs-Levendula bio testápolót ajánljuk Neked, ha pedig inkább az egzotikus illatokat kedveled, akkor a Dr. Bronner's Levendula-kókusz bio testápolót válaszd! Mindkettő tiszta bio olajokból készül, és nem tartalmaznak mesterséges petróleum származékokat illetve tartósítószereket.

 

A Te natúrkozmetikumaid is tartalmaznak levendulát? 

 

 

Az illóolajok használatakor tartsuk be a biztonsági előírásokat, gyermekeknél csak az előírt mennyiségben használjuk, különösen ügyeljünk a terhes kismamákra, mindig tartsuk be a gyártó utasításait!

Források:

www.levendarium.hu

www.tihanyilevendulapalanta.hu

Az oldal tetejére