Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

10 tipp a teafaolaj használatához

2019. 02. 19. 15:09:00
10 tipp a teafaolaj használatához
A teafaolaj különösen ismert fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő tulajdonságairól. De pontosan hogyan is használhatjuk?

 

A teafaolaj általános jellemzői között említhetjük, hogy erősíti az immunrendszert, élénkíti a vérkeringést és az idegi működést. A bőrön lévő élősködőket elűzi, bőrbetegség esetén pedig csillapítja a viszketést, így például szúnyogcsípések esetén is hatásos.

Megfázások, felső légúti gyulladások esetén is eredményes a teafaolaj, sőt, óvodás és iskolás korú gyerekes családokban is előnyös: a fejtetű ellen alkalmazhatjuk.

Maga a növény Ausztráliában őshonos, alacsony termetű fa, finom tűszerű levélzettel, latin neve Melaleuca alternifolia. A teafaolaj a növény levélzetéből és az ágakból egyaránt kinyerhető vízgőzdesztillációval. Az olaj illata erősen gyógyszeres, tiszta, zöld, friss, élénkítő, lélekerősítő hatású.

Figyelni kell azonban a teafaolaj helyes tárolására! Ha nem megfelelően tartjuk, anyagai átalakulhatnak bőrirritáló vagy allergizáló anyagokká, így nem élvezhetjük tovább jótékony hatásait.

De lássuk is pontosan, hogyan és mire használhatjuk a teafa illóolajat az otthonunkban:

1. Kézfertőtlenítésre

A teafaolaj ideális természetes kézfertőtlenítő, tudományos kutatások bizonyítják, hogy többek között az E.coli vagy az influenza vírus ellen is hatékony, valamint például a kézmosó folyékony szappanhoz adagolva fokozza azok hatékonyságát.

 

2. Láb- és körömgomba esetén

Körömgomba és lábgomba ellen is tökéletes megoldás a teafa illóolaj.

Lábgombásodás esetén 10 csepp teafa-, 10 csepp pálmarózsa- és 5 csepp lavandin illóolajat keverjünk össze és ebből a keverékből pár cseppet tegyünk az érintett bőrfelületre naponta háromszor.

A körömgomba megszüntetésére 1 evőkanálnyi hidegen sajtolt olajba keverjünk el pár cseppnyi teafaolajat, és kenjük be vele a gombás körömrészeket.

 

3. Aknék, pattanások ellen

A teafaolaj fertőtlenítő hatása a pattanások és aknék esetében is jól kiaknázható. Nagyon fontos - ez természetes minden illóolajra vonatkozik -, hogy 100%-os tisztaságú illóolajat használjunk, amelyek nem okoznak irritációt és megbízhatóan alkalmazhatók a bőrápolásban is. Kerüljük a gyanúsan olcsó olajokat!

Pattanások és aknék fertőtlenítésére használhatjuk közvetlenül is a teafaolajat a bőrön, néhány cseppet tegyünk egy vattapamacsra vagy egy fülpiszkálóra és így kezeljük a bőrünket. Mivel a teafa sebgyógyító hatású is, így nemcsak a pattanás felszívódását, hanem annak gyógyulását is segíteni fogja.

 

4. Korpás hajra, fejbőrre

Ha megfigyeljük, a korpásodás elleni samponok nagy része teafaolajat tartalmaz, és természetesen nem véletlenül: segíthet csökkenteni a korpásodás súlyosságát és javíthatja az egyéb tüneteket, így a fejbőr viszketését is.

A fejbőr seborrhoeas bőrgyulladása az egyik leggyakoribb oka a hajas fejbőr korpásodásának, amiben nagy valószínűséggel szerepet játszik egy gombafajta. A teafaolaj gomba ellenes hatása révén sampon formájában kedvezően befolyásolja az ilyen tüneteket.

Egy adagnyi samponhoz kb. 3 csepp illóolajat tegyünk, és mossuk meg ezzel a keverékkel a hajunkat, de ügyeljünk arra, hogy hagyjuk egy kicsit a fejbőrünkön hatni és csak utána mossuk le a samponos-illóolajos keveréket.

 

5. Ruhák mosásához

Nemcsak a bőrápoláshoz használhatjuk a teafa illóolajat, hanem a háztartásban, így a mosásnál is. A mosógépek sajnos tele vannak lerakódásokkal, amelyek remek tanyát biztosítanak a gombák, illetve a penész számára. Ezektől a legegyszerűbben úgy szabadulhatunk meg, ha minden mosáshoz 3-4 csepp teafaolajat adunk, így az olaj dolgozhat mosás közben, miközben fertőtlenít és óvja a ruháinkat is. Nem mellesleg tiszta, friss illata felveszi a versenyt bármelyik öblítővel szemben, az ára viszont így sokkal barátibb!

 

6. Rovarok elűzésére, csípések kezelésére

A teafaolaj karakteres illóanyagait nem kedvelik a rovarok, így a hangyák, szúnyogok, legyek sem.

Mérgek és boltban kapható rovarirtók helyett használhatjuk a teafa olaját: tegyünk 1-2 csepp olajat arra helyre, amerre a hangyák vándorolnak, és hamarosan el fognak tűnni. Kerti mécsesekre cseppenthetünk szintén 2-3 csepp illóolajat, hogy az illat elűzze a hívatlan repülő vendégeket.

Ha már túlestünk egy szúnyogcsípésen, akkor egy teáskanál olívaolajba cseppentsünk 2-3 csepp teafa illóolajat, és kenjük a csípésre. Az olajkeverék megnyugtatja a gyulladt bőrt.

 

7. Sebek, horzsolások, vágások, napégés kezelésére

Hűsíti a felületes égési sérüléseket, és azonnali vagy késői alkalmazásával felgyorsul az egyéb felszínes sebek gyógyulása is.

Érdemes például aloe vera gélbe cseppenteni belőle, így napégésre, kisebb sebek, horzsolások nyugtatására, a sérült bőr regenerálására rögtön megvan a házi készítményünk. Egy táskában elfér egy kis üvegcse belőle, ha gyerek van a családban, azonnal és biztonságosan használható keverék.

 

8. Fürdőszobai tisztítószerként

Ahogyan már a mosásnál említettük, a gombák és a penész ellen is használhatjuk a teafa illóolajat, az pedig sajnos a fürdőszobákban - vizes, párás helyiség lévén - gyakorlatilag mindenkinél jelen van. Jól tudjuk, hogy a vízkőre az ecet tökéletes természetes tisztítószer, ha pedig kb. 1/2 dl ecetbe belecseppentünk 3-5 csepp teafaolajat, akkor a penésszel és a gombával is leszámolhatunk egyúttal.

Egy másik recept szerint 20 csepp teafaolajat tegyünk 3/4 bögre vízhez és 1/2 bögre ecethez, így egy erős fertőtlenítőszer keveréket kapunk, amit számtalan felületen használhatunk a lakásban. Mivel semmilyen káros összetevőt nem tartalmaz, így nem kell félnünk attól, hogy a gyerek(ek)nek vagy a házi kedvencünknek bármi baja lesz tőle!

 

9. Izomláz, -fájdalom vagy görcs esetén

Ebben az esetben szintén a gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatását lehet kihasználni ennek a nagyszerű növénynek. Többféle recept is kering a köztudatban, ami hatásos lehet izomfájdalom esetén.

Egy igazán tápláló masszázsolajhoz a következő összetevőket használjuk: 25 ml szezámolaj, 25 ml orbáncfűolaj, 4 csepp teafa, 4 csepp borókabogyó, 6 csepp rozmaring és 5 csepp citromolaj. Jól keverjük össze őket és masszírozzuk az érintett testrészbe.

Ha nincs lehetőségünk ennyi olajat beszerezni, akkor 1 rész teafaolajat tegyünk 10 rész hidegen sajtolt növényi olajba, és használjuk így a keveréket.

 

10. Megfázás, hörghurut, influenza ellen

A teafa illóolaja eredményesen alkalmazható légzőszervi megbetegedések esetén aromaterápiás kezelésként. A párologtatóba cseppentsünk 3 csepp teafa és 3 csepp eukaliptusz illóolajat. A teafa a levegőt is fertőtleníti, nemcsak a tüneteinket enyhíti. Az aromaterápia a pihenést és a relaxálást is segítheti, mivel csökkenti a gyulladásokat, a torok és a mellkas tüneteit.

 

Tarts Te is otthon egy üvegcse teafa illóolajat, hiszen sokoldalúan használhatod és teljesen természetes megoldást jelent!

 

Az oldal tetejére